• +45 46 31 68 54
  • ragnarock@romu.dk
  • Rabalderstræde 16, 4000 Roskilde
  • Tir-Søn: 10:00-17:00
  • Ons: 10:00-22:00

OM RAGNAROCK

Oplev ungdommens historie og udvikling – fortalt gennem rockens og poppens lyd, billeder og symboler. Det er fortællingen om, hvordan unge med musikken har flyttet grænser og påvirket samfundet gennem nye danseformer, forbrug, politiske holdninger, stiludtryk, brug af musikafspillere , nye teknologier – og meget mere. Det handler om os, når vi lytter til musik, danser, kæmper, skaber og dyrker idoler.

KONTAKT MUSEET

Adresse

Rabalderstræde 16 
4000, Roskilde

Kontakt

Telefon : +45 4631 6854

Man-fre: 10:00-15:00

Booking

Telefon: +45 5170 7071

Man-fre: 10:00-15:00

RAGNAROCK er en del af Museumsorganisationen ROMU

Featured

PRESSE

For billeder og pressemeddelelser besøg vores presserum på Mynewsdesk. Her kan du se og læse seneste nyheder fra RAGNAROCK

RAGNAROCK I BILLEDER

MEDARBEJDERE

RAGNAROCK er en del af museumsorganisationen ROMU. Herunder ses en oversigt over de medarbejdere der har deres fast gang på RAGNAROCK. For at se fuld oversigt over alle ansatte i ROMU – tryk på linket

Malene Knudsen

Administration og butik

malenek@romu.dk
+45 46 31 68 54

Kirstine Sørensen

Booking Manager

kirstines@romu.dk
+45 51 70 70 71

Rasmus Rosenørn

Museumsinspektør, Ph.D.

rasmusr@romu.dk
+45 29 42 41 52

Mia Ramsing Jensen

Museumsinspektør, formidling

miarj@romu.dk
+45 46 31 65 10

Christian M. Carlsen

Museumsvært

christianmc@romu.dk
+45 23 60 80 84

Steffen Sørensen

Museumsvært

steffens@romu.dk
+45 23 60 80 84

Maria Olsson

Sales Manager

marialo@romu.dk
+45 21 39 92 58

Stine Blegvad

Kommunikation

stinebleg@romu.dk
+45 46 31 65 35
+45 40 13 01 22

Anette Gade Kristensen

Kommerciel chef

anetteg@romu.dk
+45 46 31 68 60

Nikolaj Lindegaard Helms

Kommunikationschef

nikolajlh@romu.dk
+45 46 31 65 24
+45 22 76 62 00

Sidsel Risted Staun

Formidlingschef

sidselrs@romu.dk
+45 46 31 65 19

Louise Dahl Christensen

Museumsinspektør, læring og formidling

louised@romu.dk
+45 46 31 65 11