MIX DIT HIT
Vi arbejder i ‘Mix Dit Hit’ forløbet med musikproduktion som kunstnerisk proces, med kreative påfund og skøre idéer, og vi prøver sammen at finde det helt rigtige hook.
Rappen har påvirket unges måde at udtrykke sig på – den er hurtig, improviserende, legende og spontan. Rap: Kreativ med ord er et forløb, der vil sætte det danskfaglige i nye rammer og inspirere til, at det som kan virke tørt og kedeligt på skolen, faktisk kan være en leg, underholdende og brugbart.
Max 30 elever!
+45 51 70 70 71
eller via formularen herunder.
Hvis du ringer, hav da gerne samme informationer klar, som forefindes i formularen.
Forløbet kan bookes på torsdage.
Varighed: 2 timer
Målgruppe: 7 – 10. klasse samt elever på 1. årgang af en ungdomsuddannelse.
Fag: Dansk og musik
Max 30 elever
Pris: 900 DKK. Gratis for folkeskoler i Roskilde, Lejre og Frederikssund Kommune jf. aftale om gratis undervisning.
Praktisk:
Hvis I ønsker, at gå rundt i museets udstilling på egen hånd efter besøget og det er uden for museets almindelige åbningstid, skal det aftales med museet, når du booker forløbet.
Vi arbejder i ‘Mix Dit Hit’ forløbet med musikproduktion som kunstnerisk proces, med kreative påfund og skøre idéer, og vi prøver sammen at finde det helt rigtige hook.
I farverigt udstillingslys og med udsigt til ikoniske festivalgenstande dannede RAGNAROCKS særudstilling ”Smattens Magi – 50 års aftryk af Roskilde Festival” for nylig rammerne for lanceringen af et helt nyt og gratis undervisningsmateriale udgivet af RAGNAROCK i samarbejde med Forlaget Columbus.
Rundvisning for skoleklasser i Smattens magi. 50 års aftryk af Roskilde Festival.
Klassetrin 7.-10. klasse samt ungdomsuddannelser (STX, HF, HHX, HTX og VUC).