MIX DIT HIT
Vi arbejder i ‘Mix Dit Hit’ forløbet med musikproduktion som kunstnerisk proces, med kreative påfund og skøre idéer, og vi prøver sammen at finde det helt rigtige hook.
Tag med på en rejse tilbage til 1960’erne, hvor numre som She loves You, Come Together, Imagine og Let It Be, flød ud af højtalerne på alverdens teenageværelser og blev lyden til det ungdomsskælv, som rystede den vestlige verden.
I Sønderjylland sidder en af disse teenagere, Birthe, og drømmer om beatlerne. Et par år efter tager hun springet og rejser i 1968 til London. Hun vil møde The Beatles og hun vil så tæt på idolerne som overhovedet muligt.
I undervisningsforløbet Vild med Beatles dykker vi ned i, hvordan The Beatles satte sit præg på ungdommen i Danmark og resten af den vestlige verden. Vi møder popgruppens fans, der skreg sig hæse til koncerterne og vi undersøger, hvordan helt nye grænseflader for hvordan man er fan blev skabt. Vi kommer til at arbejde dilemmabaseret med en række spørgsmål, som tager afsæt i fankultur og idoldyrkelse med udgangspunkt i udstillingen Birthe og Beatles og med perspektiv til idoldyrkelse og digital dannelse på de sociale medier.
Klassetrin: 6.-9. klasse
Varighed: 75 minutter
Fag: Dansk, samfundsfag, musik (valgfag) og historie
Pris: 725 kr.
Periode: Forløbet går i luften efter sommerferien, men det kan bookes allerede nu.
Vi arbejder i ‘Mix Dit Hit’ forløbet med musikproduktion som kunstnerisk proces, med kreative påfund og skøre idéer, og vi prøver sammen at finde det helt rigtige hook.
I farverigt udstillingslys og med udsigt til ikoniske festivalgenstande dannede RAGNAROCKS særudstilling ”Smattens Magi – 50 års aftryk af Roskilde Festival” for nylig rammerne for lanceringen af et helt nyt og gratis undervisningsmateriale udgivet af RAGNAROCK i samarbejde med Forlaget Columbus.
Rundvisning for skoleklasser i Smattens magi. 50 års aftryk af Roskilde Festival.
Klassetrin 7.-10. klasse samt ungdomsuddannelser (STX, HF, HHX, HTX og VUC).
© All Rights Reserved 2025, Danmarks Rockmuseum