RAGNAROCK Logo

MUSEET FOR POP, ROCK OG UNGDOMSKULTUR

UNGE MUSIKERE I DAG KAN LÆRE AF GASOLIN’S USA-FLOP

Gasolin’ drømte allerede fra bandets spæde begyndelse, om at indtage USA med storm. Men selvom de forsøgte ad flere omgange, lykkedes det desværre aldrig. Hvorfor var det så svært for dem, og står nutidige kunstnere mon overfor samme udfordringer i dag? RAGNAROCK inviterer til en Rabalder Talk om at turde satse alt for den store berømmelse. Det sker under overskriften “The American Dane” den 7. oktober 2020 klokken 19.

“We were raised on Presley and new blue jeans, on Coca-Cola and American dreams. And that’s why we’re here today”, skråler Kim Larsen, på Gasolin’s hit “It’s all the same to an American Dane” fra 1976. Samme år drog bandet på turne i USA, med store ambitioner om at tage Amerika med storm. Men desværre gik det ikke, som de håbede på. Det amerikanske publikum var ikke imponeret, til gengæld var det danske publikum lykkelige over at have Gasolin’ hjemme i Danmark igen.

”Ingen havde på det tidspunkt gjort det Gasolin’ gjorde”, fortæller aftenens ene paneldeltager producer og musikekspert Henrik Milling. ”De satsede alt og gjorde det bare, hvilket på det tidspunkt var noget af det mest udanske, man overhovedet kunne gøre. De turde satse alt, selvom Danmark på det tidspunkt virkelig var et provinsland i Europa”.

Musikscenen fra 70’erne til i dag

Gasolin’s mislykkede USA-eventyr er stadig i dag værd at se nærmere på, vurderer Milling: ”Vi kan lære så meget af Gasolin’. De lavede de største brølere og tog alle slagene, så nutidige unge kunstnere ikke behøver at gøre det – derfor er arrangementet super relevant i dag”.

Aftenens anden deltager er sanger og sangskriver Mattias Kolstrup, der bl.a. vil fortælle om sine erfaringer med musikbranchen fra sin tid som forsanger i rockgruppen Dúné. RAGNAROCKS museumsinspektør Rasmus Rosenørn holder styr på trådene og styrer slagets gang under arrangementet.

Arrangementet bliver krydret af lækker livemusik leveret af Mattias Kolstrup.

RAGNAROCK dykker ned i Gasolin’s mislykkede USA-tour og sammenligner med i dag, når museet inviterer til Rabalder Talk den 7. oktober. Foto: RAGNAROCK

Rabalder Talks

Arrangementet er det andet i serien Rabalder Talks, hvor et emne fra udstillingen ”Så kom med mig! – Gasolin’ 1969-78”, bliver udfoldet gennem debat, musik og gode historier. I bedste talkshow-stil leverer veloplagte gæster nye perspektiver og fængende fortællinger om Danmarks største rockband: Gasolin’.

Tid, pris, sted:

7. oktober 2020, kl. 19.00-21.00

Pris: 170 kr.

Billetter kan købes på billetto.dk

RAGNAROCK, Rabalderstræde 16, 4000 Roskilde.

OBS: UDSTILLINGEN ER LUKKET UNDER ARRANGEMENTET.

Grundet Covid-19 vil der ikke være frit pladsvalg. 

FLERE NYHEDER OG ARTIKLER

Historien bag musikken 2024

I april 2023 lancerede rockmuseet RAGNAROCK den nye talkfestival ‘Historien bag musikken – musikken bag historien’. Nu er fem hovednavne på plads til anden omgang, der finder sted fredag og lørdag 22.-23. marts 2024.

Læs mere »

DROP DET SLATNE ARGUMENT – KVINDERNE ER DER JO!

Med fotoportrætter af Stine Bramsen, Annika Aakjær, Lis Sørensen, Rebecca Lou, Lydmor og en lang stribe andre danske musikere sætter RAGNAROCK fokus på den skæve kønsbalance i den danske musikbranche. Den 8. marts åbner portrætudstillingen 50/50 på det statsanerkendte museum for pop, rock og ungdomskultur.

Læs mere »

En glascontainer fyldt med festivalmagi er ankommet til RAGNAROCK

Under hele Roskilde Festival 2022 låste den anerkendte producer og musiker Noah Rosanes sig inde 24 timer i døgnet i et mobilt glascontainerstudie og skabte det kollektive værk UNIFY sammen med 25 specielt inviterede musikere og i tæt samspil med festivalgæsterne udenfor. Fra den 10. februar kan du opleve UNIFYs magiske øjeblikke i lyd og levende billeder i den selvsamme container på RAGNAROCK.

Læs mere »

Steppeulvene, Young Flowers og Beefeaters spiller live på RAGNAROCK

MUSEET FOR POP, ROCK OG UNGDOMSKULTUR Facebook-f Instagram Youtube Steppeulvene, Young Flowers og Beefeaters spiller live på RAGNAROCK Af: Stine Blegvad Oplev hippietidens mest legendariske, danske rockgrupper spil-levende på museet for pop, rock og ungdomskultur. RAGNAROCK planter tre ”Dunhammeraftner” i foråret – og kalder håbet frem. Flere af numrene fra Steppeulvenes album HIP vil kunne…

Læs mere »

RAGNAROCKs næste rockgigant bliver Volbeat

RAGNAROCK slår endnu engang dørene op til det succesfulde Rockgiganter og mikrobryg. Den 2. februar er det med Volbeat i det varme sæde, og både forhenværende bassist i bandet, Anders Kjølholm, og rockredaktør gennem 25 år, Steffen Jungersen gæster museet.

Læs mere »
X